Cena "Berounský Medvídek" již popáté

obrazek

Již pátým rokem poskytuje  Základní umělecká škola Václava Talicha zázemí dětské porotě, která hodnotí audiovizuální tvorbu pro děti a mládež v rámci Cen Trilobit a předává vítěznému snímku cenu „Berounský Medvídek“

Sedm berounských školáků, kteří zároveň studují některý z uměleckých oborů na ZUŠ V. Talicha, pilně pracuje pod vedením koordinátorky dětské poroty, učitelky výtvarného oboru ZUŠ, Andrey Borovské. Od října se schází dětská porota každý týden a sleduje vybrané filmy, seriály a dokumenty určené dětskému divákovi, které měly premiéru v období od října 2017 do října 2018.

Sedmičlenná dětská porota má letos pět nováčků. Jsou jimi teprve osmiletí Barbora a Matyáš, mezi starší patří dvanáctiletý Jozef, který na ZUŠ studuje hru na kytaru a výtvarnou tvorbu. Téměř „profíky“ v oboru jsou Tereza a Antonín, kteří na ZUŠ navštěvují „Divadelní praktikum“, kde se děti učí divadelnímu řemeslu a hereckým technikám. Ema, která na ZUŠ studuje výtvarnou tvorbu a sólový zpěv, je v porotě druhý rok. Nejzkušenějším porotcem je Adam, který pracuje v porotě již třetím rokem a je zároveň jejím předsedou. Čtrnáctiletý Adam hraje na housle a na kytaru a ještě dříve než při slavnostním večeru vysloví výrok poroty, vyslechne si on sám ortel zkušební komise u talentových zkoušek na Pražskou konzervatoř, kde ho čekají zkoušky v prvním lednovém týdnu.

„V letošním roce děti hodnotí rekordní počet celovečerních filmů a pohádek, seriály a dokumenty jsou tentokrát v menšině. Oproti loňskému roku je nižší průměrný věk porotců; uvidíme, jak to ovlivní výběr vítězného snímku,“ říká výtvarnice Andrea Borovská, která se s dětmi pravidelně schází, představuje jim jednotlivé filmy a společně o nich debatují.

Mezi soutěžními filmy jsou mimo jiné filmové pohádky Nejlepší přítel, Když draka bolí hlava, animovaný snímek Lajka, přírodopisný film Planeta Česko, časosběrný dokument Sbohem děcáku nebo rodinné filmy Nina a Přání k mání. Vedle celovečerních filmů děti hodnotí i krátké filmy formátu Večerníčku nebo seriál České televize Skautská pošta, Bankovkovi a další. Mimořádným formátem je v letošním roce komiksový film žánru sci-fi s názvem Parralel.

„Porotci mají možnost zastavit projekci jednotlivých snímků v případě, že je nezaujal, pro zastavení promítání však musí hlasovat většina porotců. V letošním roce jsme ještě nenarazili na film, který by děti nechtěly sledovat až do konce. Některé filmy vyvolávají v dětech silné emoce a tak je potřeba s nimi po zhlédnutí debatovat a objasňovat citlivá témata nebo situace,“ dodává Andrea Borovská.

Dětská porota vysloví svůj verdikt v pondělí 10. 12. 2018 v ZUŠ V. Talicha za přímé asistence filmových kamer a zpravodajství ČT Déčko. Do té doby však děti musí zhlédnout ještě zbývající tři filmy a pózovat paní fotografce, aby mohly být jejich medailonky prezentovány i s fotografiemi v časopise Synchron, který vydává Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., který je zároveň spolupořadatelem Cen Trilobit.

(red)
Zpět